Podjęcie decyzji. Chcę/ potrzebuję pomocy specjalisty – to pierwszy, ważny krok w podjęciu pracy nad sobą. Następnie, pojawiają się wątpliwości i pytania.
Jak wygląda wizyta u dietetyka? Jak przygotować się do konsultacji dietetycznych? Czy muszę coś przynieść na spotkanie? Czy trzeba coś zapisać, zrobić listę produktów? Jakie badania zrobić przed spotkaniem i czy w ogóle trzeba je robić? Dziś postanowiłam rozwiać Twoje wątpliwości i umieścić najważniejsze informacje w jednym miejscu!
Jeśli dietetyk tego nie wymaga to do Ciebie należy decyzja czy przyniesiesz Twój krótki dzienniczek żywieniowy (wszystkie posiłki i napoje spożyte w ciągu 2-3 dni) oraz alergeny/ nielubiane produkty spisane na kartce. Niemniej jednak, dietetyk i tak o to zapyta i prawdopodobnie wręczali swój własny arkusz do stworzenia takiej rozpiski. Coraz częstszą praktyką jest także wysyłanie wywiadu żywieniowego i zdrowotnego w formie pliku do uzupełnienia przed wizytą, następnie podczas rozmowy dietetyk dopytuje o wybrane aspekty.
Konsultacja dietetyczna – wybór dietetyka
Najważniejsze to to, by zdać sobie sprawę, że potrzebujesz konsultacji ze specjalistą. Uzmysłowienie sobie problemu jest bardzo ważne. Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego dietetyka. Jak to zrobić? Możesz posłużyć się opiniami na branżowych portalach, grupach, poszukać ludzi z polecenia. Pamiętaj, że osoba ta musi sprawić, że poczujesz się komfortowo. Na wizycie nie ma miejsca na wstyd i zażenowanie. Jesteś tam by uzyskać pomoc.
Jeśli część pierwsza planu wykonana – dietetyk wybrany i wizyta umówiona to za chwile rozpoczniesz wspaniałą przygodę, która będzie miała na celu poprawienie Twoich relacji z jedzeniem.
Konsultacja dietetyczna – czy muszę robić badania?
Często zwlekamy z rozpoczęciem współpracy dietetycznej, bo jeszcze nie udało nam się zrobić badań krwi i moczu. A co powiesz na to, że wcale nie musisz ich robić przed pierwszą wizytą? Każdy profesjonalny dietetyk powinien przeprowadzić z Tobą szczegółowy wywiad zdrowotny. Zapytać o zaburzenia zdrowotne w rodzinie, Twoje choroby, problemy żołądkowo-jelitowe, przyjmowane leki i suplementy (jeśli tego nie zrobi – uciekaj ; )).
Możliwe, że podczas rozmowy, zaniepokoją go jakieś objawy i zasugeruje poszerzenie zakresu badań lub wizytę u konkretnego specjalisty w celu konsultacji. Jeśli jednak zależy Ci, aby pójść na konsultację już z konkretami, przeczytaj ten wpis, dowiesz się jakie badania wykonać przed wizytą i co badać profilaktycznie raz do roku.
Wywiad żywieniowy – co to?
Co, ile, kiedy, jak i gdzie jesz, a czego na pewno nie przełkniesz? Kiedy odczuwasz największy apetyt: rano, w ciągu dnia czy może raczej wieczorem? Pod wpływem stresu rzucasz się na lodówkę czy wręcz przeciwnie – omijasz ją szerokim łukiem? W nocy podjadasz czy przesypiasz ten czas spokojnie? Ile wody pijesz? To jak się odżywiamy potrafi powiedzieć bardzo wiele o naszym organizmie.
Dokładny wywiad żywieniowy to druga część spotkania w gabinecie dietetycznym. Jak wygląda Twój dzień, w jakich godzinach i co zazwyczaj jadasz na konkretne posiłki, czy gotujesz tylko dla siebie, a może dla całej rodziny?
Analiza składu ciała – element pierwszej wizyty u dietetyka
Nie zawsze w tej kolejności, ale trzeci etap spotkania to analiza składu ciała na specjalistycznej wadze. Na badanie postaraj się przyjść wypoczęty, wyspany, nie pij poprzedniego dnia alkoholu (tego samego również), a ostatni posiłek zjedz 2-3 h przed konsultacją. Dzień wcześniej zrezygnuj także z mocnego treningu. Pozwoli to na dokładną analizę składu ciała, której poszczególne składowe dietetyk powinien dokładnie z Tobą omówić (BMI, ilość tkanki tłuszczowej, poziom otłuszczenia narządów wewnętrznych, ilość masy mięśniowej, nawodnienie organizmu). Przygotuj się także, że dietetyk może chcieć zmierzyć Twoje obwody, szczególnie w pasie.
Dietetyk online – czy warto?
Żyjemy w ciągłym biegu, nie mając czasu na odpowiednią ilość snu, zbilansowaną dietę i czas dla najbliższych. Gdzie tu czas na wizyty u dietetyków? Konsultacje dietetyczne online to rozwiązanie dla zabieganych. Dzięki takiej usłudze, otrzymasz swój zbilansowany, indywidualny jadłospis na pocztę, a rozmowę odbędziesz zdalnie. Pamiętaj – konsultacje dietetyczne online są tak samo skuteczne jak bezpośredni kontakt ze specjalistą w gabinecie.
Jeśli Twoim wyborem będzie dietetyk online, to oczywiście ważenie/ mierzenie się będzie Twoim obowiązkiem, aby można było kontrolować Twoje postępy i na bieżąco dostosowywać jadłospis.
Niektórzy krępują się odbywaniem konsultacji przed kamerką. Jeśli Ty także – możesz poprosić, aby np. pierwsza konsultacja odbyła się telefonicznie. Każdy z nas jest inny, ma swoje przyzwyczajenia, problemy, choroby, obawy, sytuację rodzinną. Dobry dietetyk powinien podchodzić do każdego bardzo indywidualnie, jeśli przemyślałeś wybór specjalisty lub jest on z polecenia – to nie masz się czym martwić.
Ile trwa konsultacja dietetyczna?
Teraz już wiesz jak wygląda konsultacja dietetyczna, ale ile czasu powinieneś na nią poświęcić? Trwa ona zazwyczaj nie krócej niż 45-50 minut, a może trwać nawet do 1,5 godziny, to zależy od tego jak dużo i chętnie opowiada o sobie pacjent. Zdaję sobie sprawę, że niektóre tematy są wstydliwe, ale staraj się nie zatajać żadnych informacji przed specjalistą. On jest po to, żeby Ci pomóc, im więcej będzie o Tobie wiedział, tym lepiej może przygotować dla Ciebie indywidualne zalecenia żywieniowe i jadłospis.
Mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości, gdyby jednak pojawiły się pytania to zawsze możesz zasięgnąć informacji „u źródła” : ). Pamiętaj, że najważniejsze w co możesz się zaopatrzyć przed pierwszą konsultacją u dietetyka jest uśmiech i pozytywne nastawienie. Jeśli chcesz umówić się na pierwszą wizytę – napisz do mnie, razem zadbamy o Twoje nawyki żywieniowe.